V prostředí domova pro seniory hrají přírodní prvky důležitou roli nejen v estetice, ale i v oblasti aktivizace a terapie. Smyslová aktivizace a zahradní terapie patří mezi oblíbené činnosti, které probíhají pravidelně, a to jak skupinově ve společných prostorách, tak individuálně na pokojích klientů.
Senioři se věnují péči o květiny, přesazování rostlin, pozorování, dotýkání a přivonění k čerstvým listům, květům či bylinkám. Tato činnost přináší nejen radost, ale i nenápadné procvičení jemné motoriky, posílení smyslového vnímání (zejména hmatu a čichu), orientace a paměti. Zvláště u klientů s pokročilým věkem či s demencí může práce s živým materiálem vyvolat vzpomínky na vlastní zahrádku a domácí prostředí.
Kromě terapeutického účinku mají tyto aktivity i estetický přínos. Květiny, které si klienti připraví, následně zdobí společné prostory nebo jídelnu. Tím se podílí na vytváření útulného prostředí, ve kterém se cítí dobře. Zdobení stolu čerstvým šeříkem, voňavými větvičkami nebo barevnými lístky působí povzbudivě na celou atmosféru dne.
Zahradní a smyslová terapie je tak pro seniory nejen příjemným zpestřením, ale i účinným nástrojem, jak podporovat zdraví, soběstačnost a dobrou náladu. Kontakt s přírodou, i když jen v květináči na pokoji, má hluboký význam – je to dotek života, který má sílu propojovat, vzbuzovat vzpomínky i přinášet klid.